עמוד הבית    מי אנחנו    מרפאות    מאמרים    הנחיות למטופל    צור קשר
כניסת חברים
שם משתמש   
סיסמה   
שכחת סיסמה?
סיורים וירטואלים
מאמרים
 
 

איתור מוקדם של סרטן חלל הפה

פרופ' שלמה טייכר

מנהל המחלקה לכירורגיה פה ולסתות, המרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא תל השומר

מומחה לכירורגיה פה ולסתות, מומחה לשיקום פנים ולסתות ,מומחה לשיקום הפה.

 

בשלבים הראשונים של סרטן חלל הפה אין כאבים ולכן חשוב האבחון המוקדם המשפר מאוד את סיכויי ההישרדות תוך שמירה על איכות החיים. פרופ' שלמה טייכר מספר על הסימפטומים, אבחון וטיפול בסרטן חלל הפה

 

סרטן חלל הפה הנה אחת המחלות הקשות ביותר בקבוצת המחלות הממאירות בגוף האדם. סרטן חלל הפה הנה מחלה שכיחה יחסית ונמצאת במקום השישי בשכיחות מסך כל החולים הסובלים מגידולים ממאירים. תמותת החולים מסרטן הפה עשויה להגיע ל - 50% תוך 5 שנים. בארה"ב מתים יותר אנשים מסרטן הפה מאשר מסרטן העור (מלנומה) וסרטן צוואר הרחם.

המחלה אינה מוכרת כמו מחלות ממאירות אחרות עקב מודעות נמוכה של המערכת הרפואית ושל הציבור לסרטן בחלל הפה.

 

מעבר לעיוות בפנים ולתופעות הלוואי הקשות בטיפולים, קיימת פגיעה נפשית קשה ואובדן תדמית גוף עם קשיי תפקוד באכילה ובדיבור לאורך השנים , והחולים מתקשים לחזור לחיים תקינים בקהילה. סרטן הפה יכול לפגוע בכל הריריות של חלל הפה. הוא עשוי להופיע בשפתיים, בלחיים, ברצפת הפה, בצידי הלשון, על החניכיים,החיך הרך והקשה ובעצמות הפנים. בשלבים הראשונים סרטן הפה מתפתח ללא כאבים ויכול להופיע ככתם לבן, כתם אדום, שילוב של שניהם ומתקדם לפצע שטחי או התקשות מקומית בפה.

 

 בשלב המחלה הראשוני אין כלל כאבים, והגידול "מתחבא" בפה במקומות שאינם גלויים לעין החולה - ברצפת הפה, מתחת ללשון, בצידי הלשון, בחלקים האחוריים של החיך הרך והקשה ובפרוזדור הפה. מחקר שפורסם בעיתון "הרפואה" מצא כי רופאי השיניים היטיבו לאבחן את סרטן הפה בשלביו המוקדמים בהשוואה למומחים בתחומי הרפואה הכללית. המלצת המחקר היא כי יש להפנות מטופלים עם תלונות על נגעים בחלל הפה למומחים בתחום כירורגיה פה ולסתות ומומחים לרפואת הפה.

סרטן ברצפת הפה משמאל

 

שיפור סיכויי ההישרדות תוך שמירת איכות חיים טובה יותר תלויה יותר מכל בגילוי המוקדם של סרטן הפה, והעלאת מודעות הצוות הרפואי והציבור למחלה. המלצת ההסתדרות לרפואת שיניים בישראל (אשר מבצעת מבצעים לגילוי סרטן הפה בישראל במרכזים לכירורגיה פה ולסתות ורפואת הפה אחת לשנה) הנה ביקור אצל רופא השיניים אחת לשנה לבדיקת ריריות חלל הפה.

הגורמים העיקריים התורמים להתפתחות סרטן הפה במדינות המערביות הינם השימוש בטבק על צורותיו השונות ובעיקר שילוב של שימוש מוגזם בטבק ובאלכוהול. ככל שעולה כמות העישון ושתיית האלכוהול כך עולה הסיכון לפתח סרטן בחלל הפה. סרטן השפה התחתונה קשור יותר לחשיפה מוגזמת לקרני השמש ונפוץ בעיקר בבהירי עור.

 

במקרים רבים נמצאו אצל החולים בסרטן הפה גם הגיינה אוראלית גרועה עם הרס ניכר של השיניים. מקובל היה להניח כי סרטן חלל הפה היא מחלה של הגיל המבוגר. כ - 95% מכלל הסרטנים בפה מופיעים באנשים מעל לגיל 40 כאשר הגיל הממוצע בזמן האבחנה הוא 60. סרטן חלל הפה שכיח יותר בגברים מאשר בנשים ביחס של 1:3 .

 

בשנים האחרונות גדל מספר הצעירים מתחת לגיל ה - 40 עם סרטן חלל הפה כאשר הסיבות לכך עדין לא ברורות לחלוטין. לווירוס ה - HPV המועבר במגע מיני אוראלי יש מרכיב נכבד כגורם למחלה, וקיימת עליה במספר הנשים החולות ביחס לגברים.

 

סרטן חלל הפה כמו שאר הגידולים הממאירים עלול לפזר גרורות. סרטן הפה בדרך כלל מפזר גרורות לבלוטות הלימפה של הצוואר ומשם עלולות הגרורות להגיע לריאות, לכבד ולעצמות השלד.

במקביל, הפה מהווה אתר מטרה לגרורות מגידולים מרוחקים כמו: ריאות, שד, כבד או פרוסטאטה.

 

מטרת הטיפול במחלה הנה ריפוי מלא של המחלה תוך שחזור ושימור צורה ותפקוד, עם הקטנת הסיבוכים תוך ולאחר הניתוח. הגורם הבלעדי החשוב ביותר לריפוי של מחלת סרטן הפה היא דרגת חומרת המחלה במועד האבחון הראשוני. במקרים בהם המחלה מקומית ללא חדירה לרקמות הסמוכות וללא פיזור גרורתי לבלוטות הצוואר הפרוגנוזה טובה. לעומת זאת כאשר קיימת חדירה לרקמות הסמוכות קיים פיזור לבלוטות לימפה אזוריות בצוואר או לאזורים מרוחקים יותר בגוף והפרוגנוזה יורדת כדי- 50% למרות כל הטיפולים הניתנים.

 

הגורמים המשפיעים ביותר על תוכנית הטיפול בסרטן חלל הפה הנם:

מיקום וגודל הגידול, סמיכות לאברים אחרים בפנים, פיזור גרורתי, מיון הסטולוגי של הגידול ומצבו הכללי של החולה.

 

הטיפול בסרטן חלל הפה מתחיל באבחנה ראשונית של הנגע ע"י לקיחת ביופסיה שהנה חלק מרקמת הנגע. החומר נשלח לבדיקה היסטולוגית במעבדה לפתולוגיה (רצוי פתולוגיה אוראלית). בבדיקה נקבע סוג הגידול המדויק ורמת ההתמיינות שלו. לאחר אשור אבחנת הממאירות עובר החולה סדרת בדיקות פרטניות והדמיה של הצוואר, חזה ובטן לאיתור גרורות וברור מצבו הרפואי הכללי.

סרטן בצידי הלשון מימין 

 

לאחר איסוף כל הנתונים הרפואיים נבנית תוכנית טיפול פרטנית ואישית לכל חולה.

ההתפתחות וההתמקצעות ברפואה ובכירורגיה מאפשרות טיפול טוב יותר ומעבר להצלת החיים מתאפשרת שמירה על איכות החיים במהלך הטיפול ולאחריו.

 

בטיפול משולבים מספר ענפים ברפואה- המומחים בכירורגיה פה ולסתות ומנתחי ראש צוואר ומומחים לשיקום פנים ולסתות ובמידת הצורך כירורגית פלסטיים.

הכריתות הכירורגיות האונקולוגיות במקרים של מחלה ראשונית וממוקמת מאפשרים המשך חיים עם אסטטיקה ותפקוד תקינים, הפרעה מינימאלית ופרוגנוזה טובה. אך מקרים של מחלה נרחבת וחדירה לרקמות סמוכות, או פיזור המחלה לצוואר, הופכים את הטיפולים הכירורגים לנרחבים יותר, וכוללים כריתה נרחבת של רקמות רכות בחלל הפה ולעיתים את עצמות הלסתות והעור וקיים צורך בשחזור נרחב ע"י קבועים לרקמות לשחזור הפגמים. פעולות אלה גורמות להפרעה קשה בתפקוד לעיסה, בליעה ודיבור, עיוותים אסטטיים קשים בפנים הגורמים להפרעות נפשיות קשות וקושי בחזרה לחיים תקינים.

 

התפתחות הכירורגיה המיקרווסקולרית והכירורגיה הפלסטית נותנים מענה לשחזור קוסמטי ותפקודי של רקמות ואברים הנכרתים בחלל הפה. בעזרת הטכניקות המתקדמות ניתן לשחזר ולשקם את הלסת התחתונה ורקמות חלל הפה ע"י לקיחת עצם ורקמת רכות מהאגן או מאחת הרגלים והבאתן לאזור הפנים לצורך השחזור. השחזור נעשה בשיתוף פעולה הדוק עם רופאי שיניים המומחים בתחום שיקום פנים ולסתות ומאפשרת לשקם מחדש את השיניים בעזרת שתלים דנטאליים, כתרים ותותבות שלמות.

 

בעבר חולה אשר עבר כריתה חלקית או מלאה של הלסת העליונה נזקק לאשפוז ממושך, והזנה מלאכותית דרך הקיבה. כיום כהכנה לניתוח ניתן להכין סדים כירורגים במעבדה טרם הניתוח (אובטורטור) המורכבים במהלך הניתוח והמאפשרים יכולת דיבור, אכילה ובליעה ואסטטיקה ותורמים לחזרה מהירה לחיים תקינים.

 

מרבית החולים עם גידולים בחלל הפה מטופלים כירורגית או הקרנתית, כאשר חולים עם מחלה ראשונית קטנה וממוקמת מטופלים בעיקר באופן כירורגי. בשלבים מתקדמים של המחלה הטיפול הנו כירורגי עם טיפול משלים קרינתי. כמו לטיפול הכירורגי, לטיפול הקרינתי המשלים קיימות תופעות לוואי מרביתן זמניות, קשות יחסית, שהן יובש בחלל הפה, אובדן חוש הטעם ופצעים בריריות שלעתים משתפרים במשך הזמן. הנזק הנוסף הינו לשיניים- ריקבון מהיר מתקדם בשיניים ולכן, קיימת חשיבות בטיפול שינים מקדים לטיפול הקרינתי.

 

במרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא קיים צוות לניתוחי ראש צוואר הכולל מומחים בכירורגיה פה ולסתות, רופאי א.א.ג, מומחה לאונקולוגיה ראש צוואר, מומחה לפתולוגיה אוראלית, מומחה לשיקום פנים ולסתות אחות מוסמכת ועובדת סוציאלית. כל חולה המאובחן כסובל מסרטן חלל הפה עובר את סדרת הבדיקות הנדרשת ומוצג בפני הפורום. בישיבת הפורום נבנית תוכנית פרטנית ואישית לכל מטופל.

 

בין השנים 2006 - 1998 טופלו במחלקה לכירורגיה פה ולסתות כ - 300 חולים עם סרטן הפה מהם 159 גברים ו - 136 נשים. יחס זה הנו מעט חריג לסטטיסטיקות בעולם המערבי. מרבית החולים סבלו מסרטן הלשון ובסדר יורד רצפת הפה, החניכיים בשתי הלסתות, הלחיים והשפה התחתונה.

 

מרבית החולים, כ - 200 במספר היו בגילאי 60 ומעלה. כ - 100 חולים אשר סבלו מסרטן הפה היו מתחת לגיל 50 כאשר ממוצע הגילים היה 35. בשנה האחרונה מסתמנת עליה במספר החולים בגילאים מתחת ל - 40.

 

הממצאים המדאיגים של הירידה בגיל החולים הסובלים מסרטן חלל הפה, והאבחנה המאוחרת בשלבים מתקדמים של המחלה, ביחד עם חוסר המודעות הן של הקהילה הרפואית והן של הציבור בישראל דורשים ממערכת הבריאות בישראל חינוך והכשרת צוותים רפואיים ובמקביל פרסום נרחב יותר לידיעת האוכלוסייה בישראל על המחלה והשלכותיה.

 

 

שלב 1: CT שמדגים סרטן הפה בלסת התחתונה מימין (הדמיה לפני הכריתה הכירורגית)

 שלב 2: צילום פנורמי שמדגים שחזור באמצעות שתל עצם מהאגן לאחר כריתת גידול סרטני בלסת התחתונה

שלב 3: צילום פנורמי שמדגים שיקום הלסת התחתונה המשוחזרת באמצעות משתלים דנטליים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Send to a friend חזרה לראש הדף גירסה להדפסה
 
 
מפת אתר   |   דרכי הגעה   |   תנאי שימוש באתר   |   פרסום באתר   |   פניות הציבור   |   © כל הזכויות שמורות למרכז הרפואי ע"ש ח. שיבא
Created By Consist